Nech ty nehty - proč si děti koušou nehty?

Nech ty nehty - proč si děti koušou nehty?

Podle výzkumu kanadských pediatrů z University of Calgary si nehty okusuje asi třicet % dětí ve věku od sedmi do deseti let a dokonce pětačtyřicet % dospívajících. Čím je kousání nehtů vyvoláno, jaká jsou jeho rizika a jak děti tohoto protivného zlozvyku zbavit?


Nervozita, stres a další strašáci dnešní doby 

 

Nejčastějším spouštěčem kousání nehtů bývá potlačování negativních emocí – ať už jde o agresivitu, strach nebo nervozitu. Při léčbě kousání nehtů je proto dobré začít pracovat na těchto faktorech. U dětí může pomoci správně vedený rozhovor s rodiči, u dospělých pak dostatek odpočinku a kvalitní relaxace. U těžších případů je vhodné vyhledat pomoc psychologa. Přestože se může zdát kousání nehtů úsměvným důvodem k návštěvě lékaře, psycholog většinou objeví hlubší souvislosti, které by bez odborné pomoci mohly vést k dalším problémům.

 

Výrobky mléčné, to je marné, jsou blahodárné

 

U dětí může být kousání nehtů vyvoláno také nedostatkem vápníku. „Zjistíte-li tedy u svých dětí tento zlozvyk, zkuste jejich jídelníček po dobu jednoho měsíce obohatit o mléko, jogurty a další mléčné výrobky. Zdrojem vápníku jsou i sardinky, brokolice, zelený hrášek, lískové oříšky nebo slunečnicová semínka,“ radí Lenka Hronová z Glasscare. Pokud je dítě v jídle vybíravé nebo nesnáší mléčné výrobky, pomohou doplňky stravy z lékárny. Pokud však dítě do měsíce s kousáním nehtů nepřestane, je třeba hledat jinou příčinu zlozvyku.
 

>> zpět na seznam článků