Kousání nehtů - nepříjemný zlozvyk

Kousání nehtů - nepříjemný zlozvyk

Nepřekonatelné zlozvyky? Známe je každý. Někdo řeší stres a nepříjemné životní situace sklenkou alkoholu, jiný sáhne po cigaretě nebo čokoládovém dortu. „Kousání nehtů je projevem potlačeného vzteku či nervozity a má dokonce i svůj lékařský název – onychophagie,“ vysvětluje Lenka Hronová z firmy Glasscare, výrobce skleněných pilníků. Nejčastěji se objevuje v dětství, může však přetrvat i do dospělosti, pokud není nahrazena jiným špatným návykem (většinou kouřením či přejídáním se).


Okousané nehty dělají ostudu

Ruce s ohlodanými nehty tzv. až na kost nejsou žádnou ozdobou a jejich majitelé se za ně stydí a schovávají je, jak se dá. To může mít negativní vliv na jejich sebevědomí, společenský život, ale také na úspěch při hledání zaměstnání. Představte si, že máte vybrat např. na pozici prodavače ze dvou stejně kvalifikovaných lidí, z nichž jeden má pěkně upravené ruce s elegantní manikúrou a druhý bolestivě okousané nehty a zatržené kůžičky. Není těžké uhodnout, kdo dostane přednost.

 

Pozor na poranění!

 

Kousání nehtů může způsobit také zdravotní komplikace. Pod nehty a na rukou se i při pečlivé hygieně nachází vysoký počet bakterií, které sliznicí úst putují do organismu jako otevřenou bránou. Okousané nehty a poraněná pokožka kolem nich je náchylná k proniknutí infekce a bakterií. Kousání poškozuje také zuby a může vést k poranění dásní.

 

Dost důvodů k tomu dát nepěknému zlozvyku jednou pro vždy sbohem, že? Jenže jak na to? To se dozvíte v dalším článku s názvem Kousání nehtů - jak s ním přestat.

 

>> zpět na seznam článků