Plísňová onemocnění nohou – častější problém, než se může zdát

Plísňová onemocnění nohou – častější problém, než se může zdát

Víte, které onemocnění je vedle zubního kazu nejčastější lidskou chorobou vůbec? Kdepak chřipka, jsou to meziprstní plísňová onemocnění kůže! Mykóza nohou provázená úporným svěděním trápí podle statistik každého třetího Čecha, přesto se však o ní raději příliš nemluví.


Přílišná přecitlivělost ohledně tohoto tématu může způsobit značné škody. Neléčená plíseň nohou se může rozšířit na další části nohy nebo dokonce těla, proto je důležité vědět, jak tuto nemoc rozpoznat, léčit a kdy už raději navštívit lékaře.

 

Plísňová onemocnění nohou většinou začínají mezi prsty a projevují se nepříjemným svěděním. Mezi další příznaky patří zarudlá kůže, bílá oteklá místa a olupující se pokožka. Tyto na první pohled viditelné příznaky ale u mnoha případů chybí. Už samotné svědění je příznakem, který není radno zanedbat a který by měl být impulzem pro zahájení léčby.

 

Přestože plíseň nohou není tak docela tématem ke společenské konverzaci a evokuje představu zanedbané hygieny a nedostatečné péče, nesouvisí toto onemocnění pouze s hygienou. Plísňové zárodky mohou číhat například ve veřejných bazénech, saunách, přenáší se i obuví. Stačí tedy, abyste si šli zaplavat nebo si na návštěvě půjčili přezůvky a mykóza může být najednou i vaším problémem. „Plíseň nohou způsobují houbovité organismy, tzv. „dermatofyty“. Vyskytují se ve svrchních vrstvách pokožky,“ vysvětluje Lenka Hronová z Glasscare. Dermatofyty se pak šíří i například společným praním ponožek v jedné pračce nebo chůzí naboso po koberci.

 

Správná hygiena je v prevenci plísňových onemocnění alfou a omegou. Dermatofyty se totiž snáze šíří ve vlhkém prostředí a zapářka v botách je pro ně ideálním prostředím. Snáze také napadají pokožku, která je zhrublá, zrohovatělá, popraskaná a jinak narušená. Péče o pokožku nohou by proto měla být pravidelnou součástí každodenní hygienické péče, stejně jako třeba čištění zubů.

 

Pokud Vás zajímá, jak se mykóze nohou vyhnout, čím je způsobena a podle čeho ji poznáte, pak si určitě přečtěte náš další článek Mykóza nohou a jak ji zdolat. Najdete v něm tipy jak onemocnění předcházet, jaké babičkovské rady jsou opravdu účinné a v neposlední řadě i tip na nástroje, které Vám pomohou se mykózy zbavit.

>> zpět na seznam článků