Mykóza nohou a jak ji zdolat

Mykóza nohou a jak ji zdolat

Mykóza nohou je i dnes, ve společnosti, která si zakládá na otevřenosti vůči všem a všemu, poměrně neoblíbeným tématem. Jak jste se mohli dozvědět, v předchozím článku, tak postihuje podle statistik každého třetího člověka u nás. Přitom ale pořád děláme, jakoby neexistovala a tak jí vlastně pomáháme se dále bezostyšně šířit. My Vám ale poradíme, jak jí předchátet a jak se jí zbavit!


S léčením plísně není dobré otálet. Čím dříve začneme, tím rychleji bude onemocnění vyléčeno a navíc mu nedáme příležitost rozšířit se po velké ploše nohou, na nehty, kde se pak léčí velmi obtížně a zdlouhavě, nebo dokonce do třísel.

 

Léčbu je možné u lehčích případů zahájit bez konzultace s lékařem s pomocí pudrů, krémů a sprejů volně dostupných v lékárně. Pokud však zarudnutí a svědění přetrvávají i po desetidenní domácí léčbě, příznaky se rozšíří i do jiných částí těla (např. třísel), je na čase vyhledat kožního lékaře. Samoléčbu by neměli protahovat ani lidé trpící cukrovkou, oslabenou imunitou nebo potížemi s prokrvením dolních končetin.

 

Aby se vám mykóza vyhnula - zásady prevence

 

1) Nezanedbávejte denní hygienu nohou

 

2) Pravidelně obrušujte zhrublou kůži na chodidlech

 

3) Pravidelně si měňte ponožky, v případě zvýšené potivosti nohou i víckrát denně

 

4) V zimě se z uzavřených bot v práci přezouvejte

 

5) Střídejte obuv a nechte ji pravidelně vyschnout a vyvětrat

 

6) Noste ponožky z přírodních materiálů (např. bavlny)

 

7) Perte je na teploty vyšší než 40 °C

 

8) Do bazénů, saun a lázní choďte zásadně s vlastními přezůvkami

 

9) Nechoďte bosi ani doma, zárodky plísní přežívají i v kobercích a koupelnových předložkách

 

Dobrým pomocníkem k odstranění poškozené kůže pat je skleněný pilník na paty Glassscare. Díky patentované technologii skleněného povrchu šetrně obrušuje hrubou pokožku změkčenou koupelí. Druhá, hladká strana pilníku, pak slouží k zabroušení pat do hladka i k úpravě nehtů. Sklo je ve srovnání s pemzou či jinými materiály bezkonkurenčně nejlepším materiálem pro snadnou desinfekci, takže nehrozí přenos mykózy z jednoho člena rodiny na druhého.
 

>> zpět na seznam článků