Jak vyzrát na pocení nohou?

Jak vyzrát na pocení nohou?

Pocení je přirozený mechanismus, který tělu pomáhá vyrovnat se s nadměrnou teplotou. Obvykle bývá vyvoláno podmínkami počasí a zvýšenou teplotou vzduchu nebo vyšší aktivitou, na kterou tělo není zvyklé. Stejně tak je přirozeným i pocení nohou, protože na chodidlech a na dlaních se nachází nejvyšší množství potních žláz.


Hygiena je základ
Z dlaní se pot odpařuje, na chodidlech, která jsou většinou skryta v botách, je situace jiná. Úplně pocení nohou zabránit nejde, jeho nepříjemným následkům, ke kterým patří i zápach nohou, však předejít můžeme. Pravidelná hygiena by měla být základem prevence nepříjemného odéru. Nohy si myjte pravidelně alespoň jednou denně, v případě potřeby i víckrát.

Ve zhrublé suché kůži se daří bakteriím, které mají zápach nohou na svědomí. Jejich základnu jim zničíte pravidelnou pedikúrou. Obden použijte pilník Glasscare a obruste zatvrdlou kůži. Péči věnujte také nehtům, které pravidelně čistěte kartáčkem a zastřihujte.

Pedikúra není zbytečný luxus
Jednou za čas si pak dopřejte péči odborníka. Ať už  v salónu zvolíte suchou či mokrou pedikúru (jaký je mezi nimi rozdíl si můžete přečíst v našem článku Suchá versus mokrá pedikúra), užijete si příjemnou relaxační chvilku a vaše nohy dostanou zaslouženou odbornou péči, která je důkladnější než ta, již zvládáte doma. Profesionál navíc dokáže rozeznat počínající kožní nemoci (plíseň, kuří oko) a včas proti nim zasáhnout, takže nedojdou do fáze, kdy už by bylo nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Stříbrné ponožky? Proč ne
V názorech na ideální materiál ponožek, které by dokázaly zabránit pocení nohou, můžeme vysledovat dva protipóly. Jedna skupina nedá dopustit na přírodní ponožky z čisté stoprocentní bavlny, druhá pak tvrdí, že naopak v syntetických ponožkách se bakteriím nedaří a tak nevzniká ani nepříjemný odér. Je proto třeba vyzkoušet různé druhy a zjistit, který nejlépe vyhovuje právě vám. Nicméně zásadou by mělo být, že levnými ponožkami z tržnice toho víc zkazíte, než vylepšíte.

V dnešní době na trhu existují ponožky vyrobené ve spolupráci s moderní technologií a napuštěné speciálními roztoky, které mají pocení nohou omezovat. Dobré ohlasy sklízí i speciální vložky do bot s obsahem dřevěného uhlí nebo ponožky s obsahem stříbra.

Správná obuv pomůže
Nejlepší je chodit často bosky, protože tak noha lépe větrá. V létě pak co nejčastěji volit otevřené boty a to samozřejmě bez ponožek! V zimě, kdy není vyhnutí a je třeba nosit uzavřenou obuv pak věnujte pečlivou pozornost jejímu výběru. Nejlepší volbou jsou kožené boty nebo boty s membránou, která nohám umožní „dýchat“. Samozřejmostí by měly být také spreje do bot, které odér neutralizují a zároveň působí desinfekčně proti bakteriím, které jej způsobují.

Zamiřte do drogérie či lékárny
Drogerie a lékárny dnes nabízí široký výběr prostředků, které slibují pocení nohou omezit. Stojí za to je vyzkoušet a najít si právě ty, které fungují právě na vaši nohu. Doporučení známých nebo lidí z internetových diskuzí, kteří trpí stejným problémem, může být vodítkem, nicméně každému může vyhovovat jiná účinná látka. Vybírat můžete mezi krémy, spreji a zásypy.

Lékaři i léčitelé se vzácně shodují v účincích léčivých koupelí. Přísadami, které mají schopnost pocení nohou omezit, jsou například sůl, ocet, hypermangan, šalvěj či dubová kúra. I v tomto případě platí, že každému zabere něco jiného, proto je třeba zkoušet a zkoušet.

Babské rady pro případ nouze
Když není zbytí a medicína ani moderní kosmetické prostředky nezabírají, stojí za zkoušku návrat ke kořenům, tedy do zelené lékárny. Podle tipů našich babiček pomáhá pocení nohou omezit pravidelná procházka v ranní rose. Další babská rada říká, že v případě problémů se zápachem bot pomůže stříbro. Stačí vzít malý stříbrný předmět, např. minci nebo šperk, a vložit jej do obou bot tak, aby nepřekážel při chůzi. Do týdne by se měl problém zmírnit či dokonce přímo vyřešit.

 

>> zpět na seznam článků